İÇ CEPHE MANTOLAMA, DIŞ CEPHE MANTOLAMA KARŞILAŞTIRMA

  • İçten mantolama, sadece iç duvarlara uygulanabildiği için döşeme kasetlerinde ısı köpükleri oluşturur ve etkin ısı sağlayamaz.
  • Dış cephe mantolama, binayı dışarıdan bir kabuk gibi sararak tam ve etkin bir ısı yalıtımı sağlar.
  • İç cephe mantolama dış yüzeyde su sızıntısı yoksa sadece duvardaki rutubeti engelleyebilir, fakat tavan ve döşemelerde rutubeti artırmış olur.
  • Dış  cephe mantolama binadaki tüm rutubeti engeller ve binayı tüm dış etkenlerden korur.
  • İç cephe mantolamada, rutubet ve nem hala dışarıdan içeriye girdiği için, içten yapılan kaplama malzemelerinin ve iç cephe boyasının zarar görerek dökülmesine neden olur.
  • Dış cephe mantolamada, ısı iletim katsayısı düşük ve daha kalın ısı yalıtım levhaları kullanılabilir, bu da ısı yalıtımından tam performans alınmasını sağlar.

İç mantolamada maksimum 2 ya da 3 cm lik ısı yalıtım levhası kullanılabilir, bu da etkin bir ısı yalıtımı sağlayamaz.
İçten yalıtım uygulaması sonucu olarak ortaya çıkan ısı köprüleri; küf, mantar, terleme, yoğuşma ve bunlara bağlı olarak boya ve sıva dökülmelerine, beton ve donatıda korozyona sebep olacaktır. Tüm bunlar ise; insan ve yapı sağlığını etkileyecek çok önemli sorunlara yol açacaktır.
Yukarıda yazdığımız sebepler göz önüne alınırsa, iç cephe mantolama uygulamasının zamanla yaradan çok zarar getireceği açıktır. Bu sebeple içten (iç cephe) mantolama yaptırmayın…
Dış cephe mantolama yaptırarak hem ısı konforu, hemde fatura tasarrufu sağlayın. Kışın sıcak, yazın ise serinliğin keyfini çıkartın.

İzoGuard olarak, binayı bir bütün olarak ele alan, hem ısı hem de su yalıtımı sağlayan dış cephe mantolama uygulamasını önemle tavsiye etmekteyiz.


DUVARLARIN İÇERİDEN YALITIMI

Yalıtım levhaları ile yapılan bu uygulama, döşemelerin dış duvara bağlandığı kısımlarda ısı köprülerine neden olmakla beraber, dıştan ısı yalıtımı yapılmayan durumlar için önerilebilir.

Mantolama levhaları, duvarların dış yüzeyine, yapıştırma harcı ile duvara yapıştırıldıktan sonra, yalıtım tespit dübelleri kullanılarak duvara tespit edilir. Dış cephe mantolama uygulamasında olduğu gibi, levhalar arasında boşluk kalmamasına, kenarları lamba profili ise tam intibak etmesine özen gösterilir. Isı yalıtım levhalarının yüzeyleri profilli, oluklu ve pürüzlü olsa da dıştan uygulama da olduğu gibi donatı filesi kullanımı, ileride oluşması muhtemel çatlakları önlemek için tavsiye edilmektedir. Alçı plaka kullanılması durumunda file kullanılmasına gerek yoktur. Tüm bu uygulama aşamaları son kat sıva uygulaması ile sonlandırılır.