Duvar Ses Yalıtımı | İzoGuard ®

Hayatımızı geçirdiğimiz yaşam alanlarımızda, binalarımız ve çevremizi istenmeyen hoş olmayan seslerden gürültünün zararlarından korumak için doğru ve etkili hatta en etkili duvar ses yalıtım malzemeleri ile yalıtılarak yapılan uygulamalara kısaca duvar ses yalıtımı denir. Duvar ses yalıtımı bir mekandan başka bir mekana seslerin geçişini engellemek, ses geçiş kaybı sağlamak ve sesi yani gürültüyü çıktığı alanda azaltmaya ses yalıtımı denir. Başlıca, ev, konut, sinema, ofis, toplantı odası, jeneratör odası, makine dairesi, okul, kütüphane , otel, hidrofor dairesi, çağrı merkezi, gibi ortamlarda oluşan ses parazitlerinin karışarak oluşturduğu gürültülerin, insan sağlığına verdiği zararı önlemek ve engellemek için yapılan ses emici ve ses yalıtımı yapan malzemeler ile izole edilmesine yarayan uygulamalara duvar ses yalıtımı denir.

Duvar Ses Yalıtımı 

Duvar ses yalıtımı ve izolasyonunda amaçlanan, gürültünün insan üzerinde oluşturabileceği zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsamaktadır. Gürültü , düzensiz yapılı, farklı frekans bileşenlerine sahip olan ve genellikle zamana göre, değişken olan istenmeyen ses topluluğuna denmektedir.

Sesin Zararlarının Önlenmesi

Özellikle çarpık kentleşmenin plansız yürüdüğü semtlerde, gürültü kirliliği insan sağlığına ve de konforuna zarar veren etkenler arasında yer almaktadır. Çevremizdeki fabrikaların çıkardığı rahatsız edici gürültülü sesler, hava alanı çevresindeki yerleşim bölgesinde duyulan şiddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komşudan gelen konuşmalar insanlar tarafından farklı dozlarda gürültü olarak algılanarak, rahatsız edici boyuta ulaştığında insan sağlığını tehdit etmektedir.

Ses

Dokunarak ve hava zerreleri ile ilerleyen ışınsal bir maddedir. Gürültüyle mücadelede temel olarak iki yöntem kullanılır. Akustik düzenleme ve duvar ses yalıtımıdır. Akustik düzenleme, kapalı ortamdaki yansıma süresinin düzenlenmesidir, yani sesi çıktığı noktada emerek azaltarak sesin şiddetini azalmaktır. Duvar ses yalıtımı ise, yapı elemanları aracığıyla iletilen seslerin , ses geçiş kaybı sağlayacak izolasyon ürünleri ile yalıtmaktır.

DUVAR SES YALITIMININ AVANTAJLARI

Duvar Ses Yalıtımı Sağlıklı ve Konforlu Ortamlar Sağlar

Gürültü, konforumuz açısından istenmeyen, rahatsız edici bir durumdur. Verdiği bu rahatsızlığın yanı sıra bireyler üzerinde, psikolojik, fizyolojik ve performans yönünden olumsuz etkiler de yaratır. Gürültü, davranış bozuklukları, çalışma verimindeki düşüş, duyma kayıpları, kulak çınlamaları ve bazı psikolojik hastalıkların nedeni olabilir.

30-65 dBA I. Derecedeki Gürültüler

 • Konforsuzluk
 • Rahatsızlık
 • Sıkılma duygusu
 • Kızgınlık
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Uyku bozukluğu

65-90 dBA II. Derecedeki Gürültüler

 • Fizyolojik gürültü
 • Kalp atışının değişimi
 • Solunumun hızlanması
 • Beyindeki basıncın azalması

90-120 dBA III. Derecedeki Gürültüler

 • Fizyolojik gürültü
 • Bas ağrısı

120-140 dBA IV. Derecedeki Gürültüler

 • Fizyolojik gürültü
 • Bas ağrısı

140 dBA V. Derecedeki Gürültüler

 • Kulak zarının patlaması

Duvar Ses Yalıtımı İnsanı Verimli Kılar

Gürültü neticesinde fabrika vb. endüstriyel tesislerde çalışanların verimi düşerek, dikkatleri dağılır ve bunun sonucunda is kazaları meydana gelir. Gürültü nedeniyle is verimliliğinin düşmesi, ekonomik olarak kurumlara da zarar verir. Benzer bir etki, eğitim gören öğrenciler üzerinde de görülür. Gürültüye maruz kalan öğrenciler dikkatleri dağılarak konsantrasyonları bozulduğu için, verilen bilgileri verimli bir şekilde anlayamaz. Münih Hava limanı çevresinde oturanlar üzerinde yapılan araştırmalar, uçak gürültüsünün, çocukların uzun dönemli hatırlama ve kavrama yeteneklerini azalttığı sonucunu vermiştir. İnsanların verimli bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri için duvar ses yalıtımı ile gürültüden arındırılmaları gerekir.


Duvar Arası İzoGuard Keçe Yalıtım Uygulama

Isı ve ses yalıtımı iki duvar arası Alçı panel uygulama iki konstrüksiyon arası Konstrüksiyon yapılır.

U ve c profilleri zemin ve duvara vidalamadan önce profil genişliği kadar İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri (5 mm) kesilerek profile yapıştırılır. Bunun amacı titreşimi kesmektir.

Konstrüksiyon bitince bir yüz alçı panel kaplanır. Profillerin arasına düşük yoğunluklu İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri yerleştirilir. Diğer alçıpan plakalar vidalanır.

Önerilen ürünler: 10 mm -15 mm -20 mm dir 


Alçı panel uygulama bir yüzü çift plaka Konstrüksiyon yapılır.

U ve C profilleri zemin ve duvara vidalamadan önce profil genişliği kadar İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri (5 mm) kesilerek profile yapıştırılır. Bunun amacı titreşimi kesmektir.

Konstrüksiyon bitince bir yüz alçı panel kaplanır. Profillerin arasına düşük yoğunluklu İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri yerleştirilir. Diğer alçıpan plakalar vidalanır.

Uygulanan alçıpanel üzerine 1m eninde uygun kalınlıkta İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri alçı panel üzerine saten alçı taraklı mala yardımı ile çekilerek yapıştırılır. Boşluk bırakmamak esastır.

Yapıştırma işleminden sonra 2.kat alçıpanel plakalar İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri üzerine vidalanır.

Önerilen ürünler: 7 mm -10 mm – 15 mm dir. 


İki duvar arası

Birinci sıra gaz beton veya tuğla ile örülür. Örülen tuğlanın iç yüzeyine çimento esaslı yapıştırma harcı taraklı mala yardımı ile sürülerek İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri yapıştırılır.

En 5-7 cm boşluk bırakmak kaydı ile 2.duvar uygulamasına geçilir.

Önerilen ürünler: 7 mm – 10 mm -15 mm -20 mm dir. 


Tek Alçıpan

 Konstrüksiyon kurulduktan sonra yerde hazırlanan alçıpan plakalar saten alçı taraklı şekilde çekilerek İzoGuard ısı ve ses yalıtım keçeleri alçı plakalara yapıştırılır.

 Hazırlanan plakalar konstrüksiyona vidalanır.(4,5 luk vida)

Önerilen ürünler: 7 mm -10 mm – 15mm dir. 


Duvar sıvalı ise çimento esaslı mantolama yapıştırma harcı gerekli talimatlara uygun taraklı mala ile duvar yüzeyine çekilir.

Gerekli kalınlıklardaki İzoGuard ısı, ses, deprem ve nem yalıtım keçeleri duvara aralarında boşluk kalmayacak şekilde elle veya plastik mala yardımı ile vura vura (keçe liflerinin harçla bağlantısını kuvvetlendirmek amacı ile) yapıştırılır.

Duvara yapıştırılan İzoGuard ısı, ses, nem, ve deprem yalıtım keçelerin kuruması tamamlanınca üzerine çimento esaslı yapıştırma harcı ile sıvama işlemi yapılır. Uygulama kalınlığı 5 mm sarfiyat ı 4,5 kg/m2 olacak şekilde sürülüp, üzerine 160 gr/m2 arasında olacak şekilde PVC file sıvanın kabuk mukavemetini artırmak ve çatlamaları önlemek amacıyla perdahlanır.

Kuruması tamamlanan sıvanmış duvarın üzerine boya işlemine geçilir.

Dübele gerek yoktur.

Duvar boyalı bir yüzey ise saten alçı kullanılarak İzoGuard ısı, ses, nem ve deprem yalıtım keçeleri duvara yapıştırılır.

Önerilen ürünler : 5 mm – 7 mm-10 mm-15 mm- 20 mm