Dış Cephe Dekoratif Sıva Uygulama Öncesi Yüzey Hazırlığı

İskele ve Branda Uygulama​ Talimatı

Bina cephelerine iskele kurulacaktır. Cepheye monte edilecek çelik dübeller vidalanan demir tijlerle iskele ayakları birbirine kelepçelenerek sabitlenecektir.

Binanın dış cephesine ve çevreye zarar vermeyecek Şekilde iskele kurulmadan önce iskele altına ve gereken yerlere branda serilecektir.

Not: İş güvenliğine uygun güvenlikli iskele kurulacak.

Cephe Yıkama ve Temizleme​ Talimatı

Yüzey komple temizlenecektir. Gerekmesi durumunda su basıncı 250 -300 bar arası olan su jeti ile tüm yüzey yıkanacaktır. Yıkama ile kir ve yağlanma, kabaran boyalar, zayıflamış ve özelliğini yitirmiş sıva tabakaları yüzeyden uzaklaştırılacaktı. Gerekli bölgelerde mekanik müdahaleler yapılacaktır.

Epoksi Boya Uygulama​ Talimatı

Yüzey temizliği sonrasında ortaya çıkacak olan demir donatılar paslanmaya karşı epoksi boya ile boyanacaktır ve üzeri aderansı yüksek tamir harçları ile onarımı yapılacaktır

Tamir Uygulama​ Talimatı

Yüzey temizliği sonrasında açığa çıkacak olan derin ve kılcal çatlaklar aderansı yüksek tamir haçları ile onarılacaktır. Çatlağın ebadını ve derinliğine göre İNCE ve KALIN yapılı tamir harçları kullanılacaktır.

Pencere ve Kapıların Korunma Talimatı

Çalışma alanına bakan pencere ve kapıların korunması, pencere ve kapıların zarar görmemesi ve kirlenmemesi için naylon branda ile kapatılacaktır.

Not: Sıva öncesinde yüzey sağlam, temiz ve kuru olmalıdır.

Dış Cephe Dekoratif Sıva Uygulama Talimatları

Kaplama Astar Uygulama​ Talimatı

Sıvanın kuruma süresi beklendikten sonra kaplama astarı uygulaması yapılacaktır. Sıva yüzeyi ile dekoratif kaplama arasında aderansı sağlamak ve tozumayı önlemek için kullanılan kaplama astarı, rulo ile yüzeye uygulanacaktır. 

Dekoratif Sıva Uygulama​ Talimatı

Astarlama işleminden sonra çimento esaslı 1,5 mm veya 2 mm tane çaplı dekoratif kaplama çelik mala ile yüzeye uygulanacak ve ardından plastik tabanlı malalar ile dekoru verilecektir. 

Bu aşama çok önemlidir. Mutlak suretle çalışan ekip altlı üstlü çalışmalı ve cepheye güneş vurmadığı saatlerde uygulama yapılmalıdır.

Dış Cephe Boya Uygulama Talimatı

Dekoratif dış cephe kaplamalarının üzerine akrilik esaslı dış cephe boya uygulaması yapılarak dekoratif sıva uygulaması sonlandırılır. 

NOT: Dış Cephe Boyası (Esnek, Nefes Alabilen, Uzun Ömürlü, Solmayan, Ton Farkı Oluşmayan Olacaktır.)