Mantolama Nedir | İzoGuard ®

Binalarda Isı Yalıtımı İçin İçten, Dıştan Ve Sandviç Duvar Olmak Üzere 3 Farklı Yöntem Uygulanır. Isı Köprülerinin Oluşumunu Önlemek Ve Yalıtımın Sürekliliğini Sağlamak İçin Yapılan En İyi Uygulama Mantolama Uygulamasıdır. Dış Cephe Mantolama Uygulaması Yapı Fiziği Açısından En Uygun Olan Isı Yalıtım Sistemidir.

Mantolama Mevsim Şatlarına Göre Isı Kayıp Ve Kazançlarını Engellemek İçin Bina Dış Kabuğunun Isı Yalıtım Malzemeleri İle Kaplanmasıdır. Teknik Olarak İse Isı Köprüsü Oluşturmadan Gerekli Isı İletim Katsayısına Ulaşmak İçin Bina Dış Yüzeyine Yapılan Isı İzolasyonudur.

Mantolamanın Avantajları

 •  Bina Dış Yüzeyindeki Her Türlü Kiriş, Kolon, Hatıl Vb.. Betonarme Yapı Elemanlarını Tamamen Yalıtarak Isı Köprülerinin Oluşmasını Engeller.
 •  Binayı Dışarıdan Bir Manto Gibi Sararak Ana Malzemede Sıcaklık Farkları Sebebi İle Oluşabilecek Çatlakları Ve Hasarları Önler.Dış Duvarlarda Oluşan Yaz Kış Sıcaklık Farkları 5 Oc Kadar Çıkabilmektedir.
 •  Bina Dış Duvarları Dış Ortamın Tüm Etkilerinden Korunur.
 •  Yoğuşma Riski En Aza İndirilir.
 •  Hem Isı Hem De Su Yalıtımı Sağlar
 •  Tekniğe Uygun Yapılmış Bir Mantolama Uygulaması %50 Ye Varan Isı Tasarrufu Sağlar.
 •  Mantolama Yapılmış Binalarda Isı Dengeli Bir Şekilde Dağıldığı İçin Yoğuşma Ve Hava Akımı Olmaz, Bu Sayede Konforlu Bir Yaşam Alanı Elde Edilmiş Olur.
 •  Yakıt Tüketimini Azalttığı İçin Çevrenin Korunmasına Katkı  Binanın Dış Duvarlarında Beton İçindeki Donatıları Korozyona Karşı Koruyarak Bina Ömrünü Uzatır.

Mantolama Nerelere Yapılır

Binaların Dış Duvarlarına, Çatılarına, Toprak Temaslı Mahallere, Katları Ayıran Döşemelere, Depo Garaj Gibi Isıtılmayan Bölümlere Bakan Kısımlara Ve Soğuk Hava Depolarına Mantolama Uygulaması Yapılabilir.

Mantolama Ne Kadar Sürede Yapılır

Mantolama Uygulaması Orta Büyüklükteki Bir Bina İçin Ortalama 1-4 Hafta Arasında Sürmektedir. Hava Koşulları, Binanın Büyüklüğü, Uygulamada Çalışacak Personel Sayısı Bu Süreyi Olumlu Ya Da Olumsuz Etkileyebilmektedir. Kuvvetli Rüzgar, Sis Ya Da Yağmurlu Hava Koşullarında Mantolama Uygulaması Yapılmamalıdır.En İdeal Zaman, Uygulama Yapılacak Dış Yüzeyin Ve Ortam Sıcaklığının En Az +5 Oc Olduğu Dönemdir.

Mantolama Sistemleri Nasıl Korunur

Eski Binalarda Mantolama Tatbikatları Öncesinde Klimaların, Antenlerin, Tabelaların, Çamaşır Demirlerinin Tümünün Sökülmesi Gerekmektedir. Sistemin Ana Prensibi Hiçbir Aralık Kalmadan Cephenin Tamamının Isı Yalıtım Levhaları İle Kapanması Olduğu İçin Söz Konusu Unsurların Mantolama Sonrası Cepheye Monte Edilmemesi Çok Daha Sağlıklı Bir Karar Olacaktır. Yine Eski Binalarda Daire Doğramalarının Değiştirilmesi Düşünülüyorsa Mantolama Öncesi Bu Değişikliğinde Yapılması Da Sistemin Zarar Görmemesi Adına Önemli Katkı Sağlayacaktır. Bazı Binalarda Zemin Katlar Araç Otoparkına Cephelidir. Bu Tip Durumlarda Cephe Duvarının Önüne Çiçeklik, Çit Veya Araçlar İçin Lastik Bar Demirlerinin Konması İstenmeyen Kaza Risklerini Ortadan Kaldıracaktır.

Bina Yönetimlerinin Mantolama Sonrası Kat Malikleriyle Beraber Ortak Karar Alarak İlerleyen Dönemlerde De Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemlerine Özel Yönetim Tedbirleri Alınması Herkesin Ortak Çıkarına Olacaktır. Tüm Bu Tedbirlere Rağmen Onarım İsteyen Bir Durum Söz Konusu Olduğunda Binanızın Uygulamalarını Yapan Firmayla Görüşüp Yardım Talep Etmeniz Doğru Bir Seçim Olacaktır.

Yapınızın Ömrü Ve Sizin Yaşam Alanınızın Sağlığı Açısından Günümüz Yapı Sektörünün En Geçerli Çözümü Olan Dış Mantolamanın Avantajlarından Sonuna Kadar Faydalanmanız Yine Sizin Elinizdedir.

Enerji Kimlik Belgesi

Binaların İç Ortamları İle Dış Ortamlarını Birbirinden Ayıran Ve Bina Zarfı Olarak Da Bilinen Dış Duvarlar, Pencereler, Kapılar, Tavan, Çatı Ve Diğer Döşemelerden Oluşan Yapı Elemanları Dış Etkenlerden Korunmalıdır.

Binalarda Isı Kaybeden Yüzeyler Doğru Yalıtılmazsa Isı Kaybı Ve Buna Bağlı Olarak Da Enerji Maliyetleri Artmaktadır. Özellikle Müteahhitler Ve Kullanıcılar Isı Kayıplarını Göz Ardı Ederek Konutların Sadece Dış Özelliğine Önem Vermekte, Konutların Yapım Aşamasında Uygun Olmayan Yapı Malzemeleri Seçimi Ve Yapılmayan Çok Basit Uygulamalar İle Binanın Kullanım Ömrü Süresince Bina Sahiplerinin Bütçelerine Hem De Daha Fazla Yakıt Tüketerek Çevreye Ve Ülke Ekonomisine Zarar Vermektedir.

Bu Olumsuzlukları Engellemek Amacıyla 2000 Yılında Yürürlüğe Giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne Göre Yeni Konutlar Isı Yalıtım Uygulaması Gerçekleştirilmiş Şekilde Projelendirilmek Zorunda Olup Eski Binaların Da 2020 Yılına Kadar Enerji Kimlik Belgesi Alma Zorunluluğu Bulunmaktadır. 

Enerji Kimlik Belgesi Temininin En Önemli Adımı Da Konutların Isı İzolasyonu Uygulamasının Gerçekleştirilmiş Olmasıdır. Binalarda Isı Yalıtım Kalınlığının Optimum Şekilde Seçilmesi, Isıl Konforun Sağlanmasında Ve Bina Enerji Sınıfınını Belirlenmesinde En Önemli Etkenlerden Biridir.

Çatı Yalıtımı

 • Çatı Yalıtımı

Bina Dış Kabuk Elemanı Olarak Çatının, Maruz Kaldığı İç Ve Dış Ortam Fiziksel Koşullarının Kontrolleri Amacıyla Yalıtım Önemli Bir Parametredir. Yalıtılması Gereken Başlıca Etmenler Su/Buhar, Isı Işık/Radyasyon Ve Ses Olarak Sıralanabilir.

 • Çatı Su/ Buhar Yalıtımı Uygulamaları

Kar Ve Yağış Sularının Uzaklaştırılması, Eğimli Ve Kaplama Esaslı Çatılarda Çatının Şekli Yönünden Önemli Bir Sorun Oluşturmazken, Eğimli Olmayan Teras Çatılarda Bu Suların Küçük Eğimlerle Su Gideri Noktalarına Yönlendirilmesi Şeklinde Çözümlenir.
Bina İç Hacminde Oluşacak Su Buharı Basıncı Nedeniyle Bu Hacmi Çevreleyen Tüm Yapı Elemanlarından Geçerek Dışarı Çıkmak İsteyecektir. Bu Su Buharının Uzaklaştırılması, Çatı Türlerine Göre Değişiklik Gösterir. 

 • Çatı Isı Yalıtımı Uygulamaları

Bina Dış Kabuğundaki Isı Kaybının  Önemli Bir Kesimini Çatılardan Kaybedilen Isı Enerjisi Oluşturmaktadır. Çatılarda Bu Isı Kaybının Belirli Nitelikte Isı Yalıtım Malzemeleri Kullanılarak Önlenmesi Gerekir. 

Isı Yalıtım Malzemelerinin Kullanımı Çatının Türüne Göre Değişiklik Gösterecektir. Soğuk Çatılarda Çatı Arasının Mekan Olarak Kullanılmadığı Durumlarda, Isı Tutucu Malzeme Doğrudan Döşeme Üzerine Serilebilir. Çatı Arasının Mekan Olarak Kullanılması Durumunda, Isı Yalıtımı Sorununun Doğrudan Örtü Sistemi İçinde Çözülmesi Gereklidir.  Buna Karşın Sıcak Çatı Çözümlerinde Kullanılacak Açık Gözenekli Klasik Isı Tutucuların Noktasal Yüklere Karşı Taşıyıcılığını Artırmak Amacıyla Bir Şap Katmanı İle Birlikte Kullanılması Gerekirken, Kapalı Gözenekli Ve Sudan Etkilenmeyen Isı Tutucu Malzemelerin Üretilmesi Sonucu, Isı Tutucu Malzemenin Su Yalıtım Katmanlarının Üstüne Uygulanabilmesi İçin Ters Çatı Yapma Olanağı Sağlanmıştır. Yüksek Isı Ortamı İle Çalışılan Fabrika.....